Petek Havası Alma

 

Kış aylarında pek ok kişiden duyulan şikâyetler arasında çok fazla yakmasına rağmen hiç ısınamıyorum şikâyeti gelir. Bu çok fazla yakıp hiç ısınamam şikâyetlerinin pek çok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında evinizin yalıtımının kötü olması en başta gelir. Eğer iyi bir yalıtılmış eviniz yoksa dışarıdaki soğuk havayı içeriye alan ev, içerideki sıcak havayı da dışarıya yansıtacaktır. Bu da evin ısınmasını zorlaştıracaktır. Eğer evinizin yalıtımı iyi ise bu sorun kaloriferlerinizden kaynaklı olabilir.petek temizliği

Bu sorunun nedenleri arasında kalorifer petekleri ile borular arasındaki bağlantının iyi olmaması olabilir. Eğer bu bağlantılar sağlam kurulmadıysa peteklerin ısı kaçırması muhtemeldir. Kaloriferlerin iyi ısınmamasının nedenleri arasında akla gelecek diğer şey kaloriferlerin içerisinde hava söz konusu olmasıdır. Zaten hava biriken kalorifer kendini hemen belli eder. Eğer kaloriferinizin yarısı sıcak yarısı soğuk ise o zaman kaloriferlerinizin havasının alınma vakti gelmiş demektir. Bu hava alma işlemini kaloriferleriniz çok ısınmadan yapmanız yanma ihtimalinizi azaltır. Çünkü hava çıkışı sırasında sıcak su çıkışı da olabilir. Bu sıcak su çıkışı ortalığı kirletmemesi için bir bezi önceden yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Kalorifer peteği havası nasıl alınır sorununa da gelince ilk olarak bu havanın kolay alınması amacı ile purjör anahtarı satın almanız gerekmektedir. Bu anahtar kalorifer havası alınacak kısmın gevşemesine yardımcı olur. Aynı zamanda bu anahtar sayesinde kalorifer içerisindeki suyun hâkimiyetini de kaybetmemiş olursunuz. Eğer başka cisimler ile hava almaya kalkarsanız evinizin içerisinin su olma ihtimalini arttırırsınız. Eğer evinizin batmasını istemiyorsanız bu alet ile hava alma işlemi gerçekleştirmeyi tercih etmelisiniz. Hava alma işlemi kalorifer açılan boşluk yerinden su gelesiye kadar devam eder. Artık hava gelmeyip su geldiği zamanda hava alma işleminiz tamamlanmış demektir. Sonrasında kaloriferiniz eski performansına dönerek en verimli şekilde sizi ısıtacaktır.

Kalorifer peteği havası nasıl alınır sorusunun yanıtı gördüğünüz gibi oldukça basittir. Eğer bu hava alma işlemi sırasında kaloriferinizin içerisinden pis su çıkarsa o zaman kaloriferinizi temizleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Yine sitemizden kaloriferin nasıl temizleneceğini öğrenerek kışa kolayca hazırlık yapabilirsiniz.