Peteklerin Altı Isınmıyor

 

Kaloriferler insanların en önemli ısınma yöntemleri arasında yer almaktadır. Kalorifer sistemlerinin bağlanma zamanlarında bağlantı yapanların bakımları konusunda bilgi verdikleri aşikârdır. Ancak insanlar bunu çok fazla duymadıklarından uzun süre kullanımlarına karşın bakım yaptırmamaktadırlar. Isınma sistemlerinin çalışmasını sağlayan su kaloriferler içerisinde sürekli bir dolaşım içerisindedir. Ancak kaloriferlerde ısınma sorunları yaşanmaya başlandıysa da su yeteri kadar dolaşım sağlamıyor demektir. Kalorifer peteğinin altı ısınmıyor üstü ısınıyorsa bir sorun olduğunu bilmeniz gerekmelidir. Bu sorunun birkaç nedeni olabilir. Havasının alınmasının gerekliliği, suyunun değişiminin yapılması, kaloriferlerin temizlenmesi gerektiği gibi nedenlerdir.

Kaloriferlerin havasının alınması gerekebilir. Bu işlemi kendinizde yapabilirsiniz. Öncelikle bir tornavidaya ya da anahtara ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra kaloriferin yanındaki müşürü açmalısınız. Daha sonra yavaş yavaş saat dönme yönünün tersine doğru çevirmelisiniz. Ne zaman su gelmeye başlarsa işte o zaman kalorifer içerisinde bulunan hava çıkmış olacaktır. Son olarak da müşürü saat dönme yönüne doğru çevirerek kapatmalısınız. Bu işlemi bu kadar kısa sürede bitirebilmektesiniz. Kalorifer peteğinin altı ısınmıyorsa bu havasından kaynaklanabildiği gibi suyunun olmamasından da kaynaklanabilmektedir. Suyunun değişimini yapabilirsiniz. İçeride olan kirli su boşaltıldıktan sonra kalorifere su basıncı uygulanmalıdır. Daha sonra ise su sirkülâsyonun sağlanması beklenmektedir. Bir sıkıntı yok ve ısınma sorunu yaşanmıyorsa sorun çözülmüş olacaktır.

Ne yaparsanız yapın kalorifer peteğinin altı ısınmıyorsa firmalarla görüşmeniz gerekebilir. Artık temizlenme zamanı gelmiştir. Firmaların cihazları ile bu iş sandığınızdan daha kolay olmuştur. Petekler yerlerinden sökülmeden temizleme yapılmaktadır. Eskiden olsa petekler yerlerinden sökülür her yer kirlenirdi. Günümüz koşullarında kaloriferler yerlerinden sökülmeden temizleme yapılmaktadır. Temizleme işlemi için asit içerikli özel karışımlar kullanılmaktadır. Karışımlar kaloriferlerdeki tortuların sökülmesini sağlamaktadır. Cihazlarla kaloriferlere gönderilen kimyasallar 45 dakika bekletildikten sonra aynı şekilde cihazlarla boşaltılmaktadır. Kaloriferler durulandıktan sonra su sirkülâsyonunun sağlanıp sağlanmadığı kontrol edildikten sonra sorun tamamen ortadan kaldırılmış olmaktadır. Firmalar en uygun fiyatlarla hizmet vermektedirler. Kaliteli bir hizmet için en iyi firmaları araştırıp tercih etmeniz gerekmektedir. Aklınıza takılan her konuda ve her soruda bilgi alabilme hakkına sahip olmaktasınız.